Dwie poetki

6 października 2021 r. w sali reprezentacyjnej Ratusza miejskiego w Częstochowie odbyła się promocja tomów poetyckich Beaty Brodowicz-Szymanek Ucho usłyszy co zechce i Barbary Strzelbickiej Historia tkactwa.

Książki zostały wydane przez Towarzystwo Galeria Literacka, a ich wydanie dofinansowano ze środków Miasta Częstochowy. Gości przywitała dyrektor Muzeum Częstochowskiego Pani Katarzyna Ozimek, na widowni obecni byli liczni goście, a wśród nich przedstawiciele Wydziału Kultury Urzędu Miasta Częstochowy: naczelnik Aleksander Wierny i dr Beata Cichoń. Spotkanie prowadził prezes Towarzystwa Bogdan Knop, sylwetki i twórczość bohaterek wieczoru przedstawił dr Arkadiusz Frania, poeta, prozaik, literaturoznawca i krytyk literacki, członek zespołu redakcyjnego „Galerii”.

Goście mogli usłyszeć odpowiedzi na dociekliwe pytania Prowadzącego oraz wiersze w autorskiej interpretacji. Podczas dyskusji prof. Elżbieta Hurnik zwróciła uwagę na wartość wynikającą z połączenia dwóch tak różnych poetyk. Losy poetek splotły się już wcześniej, kiedy to spotkały się na Turnieju Jednego Wiersza w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Beata Brodowicz-Szymanek była jedną z jurorek, znaną poetką, „wnuczką” Ludmiły Marjańskiej, zaś Barbara Strzelbicka, która przedstawiła wiersz Jaskinia, była jeszcze przed swoim późnym debiutem – i ten turniej wygrała. Po części oficjalnej spotkania można było tomiki opatrzyć autografami autorek.

DSC08648
DSC08593
DSC08602
DSC08605
DSC08612
DSC08665
DSC08701
DSC08595
DSC08734
DSC08827