"Angelus" dla Kateryny Babkiny i Bohdana Zadury

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” w 2021 r. została przyznana Katerynie Babkinie za powieść Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek i Bohdanowi Zadurze za jej przekład. Książka, wydana w ramach cyklu „Wschodni Ekspres” przez Warsztaty Kultury (Lublin 2020), składa się z opowiadań, przedstawiających historię pięciu rodzin.

Wyboru dokonało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński.
Kateryna Babkina (rocznik 1985) jest ukraińską pisarką, dziennikarką, scenarzystką i menadżerką kultury. Autorka otrzymała także Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.
Bohdan Zadura (rocznik 1945) jest polskim poetą, prozaikiem, tłumaczem, wieloletnim redaktorem naczelnym miesięcznika „Twórczość”. Towarzystwo Galeria Literacka wydało następujące książki w jego przekładzie: Wasyl Słapczuk, Kropka w środku (2018) oraz Wołodymyr Jaworski-Woldmur, Półsenne kartki z Diamentowego Cesarstwa i Królestwa Ziemi Północnej. Epopeja (2021). Rozmowę z pisarzem opublikowaliśmy w „Galerii” 59.