Uważał się za szczęściarza, co podkreślał przy okazji świętowania Jubileuszu 80-lecia i wydania książki Szczęściarz i inne przypadki (Częstochowa 2016). Urodził się 16 czerwca 1936 r., był częstochowianinem, z wykształcenia ekonomistą, literatem, fotografikiem, dziennikarzem – Człowiekiem niezwykle pogodnym i naszym nieocenionym Przyjacielem.
Duży wpływ na Jego późniejszą działalność artystyczną miał udział w studenckim ruchu teatralnym lat 60. XX w. i kontakty z jego czołowymi animatorami. Mając dwadzieścia lat, napisał pierwsze opowiadania, które Tadeusz Gierymski zrecenzował słowami: ,,Ja bym tu nic nie zmieniał”. Równolegle z próbami literackimi podejmował fotograficzne i nieśmiałe malarskie. W latach 1970–1975 pracował w „Gazecie Częstochowskiej” oraz ukończył Studium Dziennikarskie. Pierwszą znaczącą nagrodę literacką otrzymał w 1977 r. za opowiadanie Inny w konkursie Związku Literatów Polskich Oddział w Opolu. Jego debiutem książkowym był zbiór opowiadań Zanim wyrzucą cię z samolotu, uhonorowany trzecią nagrodą Wydawnictwa „Iskry” (1982), wydany przez Krajową Agencję Wydawniczą (Łódź 1986).
Lata 1994–2005 to wzmożona aktywność Janusza Mielczarka na polu fotografii: członkostwo Kapituły Fotoklubu RP i Związku Polskich Artystów Fotografików, znaczące wystawy (tu m.in. „Galernicy”, „Fotografie” – trzy edycje), główna nagroda Fotograficznych Mistrzostw Polski w Warszawie (1999), I nagroda w kategorii portretu na wystawie w Pardubicach (2003) oraz utworzenie w Częstochowie Jurajskiego Oddziału Fotoklubu RP i powołanie Międzynarodowego Salonu Martwej Natury w Fotografii. W roku 2011 zbiorem Hrabalowisko i inne opowiadania wrócił do pracy literackiej i do 2021 r. wydał dziewięć książek, w tym dwa zbiory opowiadań wznowionych i tomik poetycki Szepty z podróży. Niezwykle cenna jest książka Być pomiędzy słowem a obrazem (Częstochowa 2018), dokumentująca dorobek artystyczny Janusza Mielczarka.
Do najważniejszych nagród otrzymanych w tamtym okresie zaliczał I i II w konkursie im. Stanisława Grochowiaka (2010, 2014) oraz I nagrodę w konkursie Szaloma Ascha (2011). W „Twórczości” (1/2021) ukazało się Jego opowiadanie Bóg da mi konie. W 2010 roku został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, a w 2013 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy.
Od 2012 był stałym współpracownikiem Towarzystwa Galeria Literacka, systematycznie publikował swoje teksty w Częstochowskim Magazynie Literackim „Galeria” – ostatnio sygnował je jako Janusz Jano Mielczarek. Współpracował też z wrocławskim „Formatem” i z „Formatem Literackim”. Do końca uczestniczył w spotkaniach Towarzystwa Galeria Literacka, ostatnio widzieliśmy się 7 maja, tuż przed Jego śmiercią.
Zmarł 11 maja 2025 r., nie ukończywszy 89 lat. Będzie nam Go bardzo brakowało.
Zarząd Towarzystwa Galeria Literacka
Zespół redakcyjny „Galerii”